Ez lehet az első szezon, amikor Messi több gólpasszt ad, mint ahány gólt szerez

Spanyolország
2020 február 16., 07:25
comments 4

2013 novembere óta először fordul elő, hogy bár pályán volt, négy bajnokin sem szerzett gólt Lionel Messi.

Az idényt sérüléssel indító argentin ebben a szezonban eddig 19 bajnokin lépett pályára. Ebből 10 volt olyan, amikor nem lőtt gólt, 9-en mattolta a kapust. (Tavaly összesen 11 olyan bajnokija volt, amikor nem szerzett gólt, és kétszer ennyi, 23 olyan bajnokija, amikor legalább egyszer betalált.)

Ha gólt nem is szerzett, a legutóbbi négy, gól nélküli bajnokiján azért adott 6 gólpasszt. Volt két kupameccse is, a Leganes ellen két gól szerzett, egy gólpasszt adott, az Athletic ellen viszont se ez, se az, ki is esett a Barcelona.

Messiről mégsem lehet azt mondani, hogy rosszul játszana. Mert ugyan például az Athletic ellen kihagyott egy ilyen helyzetet:

De előtte adott egy ilyen passzt:

Ebben a naptári évben, 2020-ban Messinek egyelőre 9 meccsen 4 gólja, de 7 gólpassza van.

Mindent egybevetve a szezonban 27 meccsen 19 gólt szerzett eddig, 16 gólpassz mellett. Másnál bőven elég lenne, a topligákban csak a Dortmundban játszó Jadon Sanchónak van hasonlóan erős gól/gólpassz mutatója a szezonban (30 meccsen 16 gól, 17 gólpassz)

Messi közel van ahhoz, hogy idén több gólpasszt adjon, mint ahány gólt lő. Először fordulna ez elő vele a karrierje során.A bajnokságban volt már ilyen mutatója, de nagyon régen, 12 éve, a 2007/08-as idényben, amikor 28 bajnokin 10 gólt szerzett és 14 gólpasszt adott. Minden mást is nézve akkor 40 meccset játszott a Barcelonában, és a szezon végén ha hajszállal is, de több gólja lett, mint gólpassza (16 vs. 15).

A Bajnokok Ligájában például ősszel Messinek már több gólpassza volt (három), mint ahágy gólja (kettő). A bajnokságban egyelőre 2 góllal többet lőtt, mint ahányszor kihagyhatatlan helyzetbe hozta a társát (14 vs. 12).

• 2018/19: 50 meccs, 51 gól, 22 gólpassz
  • 2019/20: 27 meccs, 19 gól, 16 gólpassz (február 16-i adat, 24 bajnoki forduló után)
  • Összesen: 714 meccs, 622 gól, 260 gólpassz (február 16-i adat, 24 bajnoki forduló után)

Messi most a Getafe ellen is közel járt a gólhoz, de kihagyta ezt a helyzetet:

És mostanában elmaradtak a szabadrúgásgóljai. A bajnokságban eddig 4 gólt szerzett szabadrúgásból, de a legutolsót még november 9-én a Celta ellen, igaz akkor kettőt is.

Azon a meccsen a harmadik gólja 11-es volt. A büntetőket - nem kap sokat a Barcelona - nem mindig ő lövi, az Alaves ellen átengedte Suareznek. Messinek idén mindössze két 11-es gólja van a bajnokságban.

Túlzás lenne azt mondani, hogy Messi lecsengett és ideje lenne visszavonulnia. A Barcelona eredményessége így is döntően rajta múlik. A gólnélküli meccsein is számos helyzetet kialakít, és kulcspasszokat, gólpasszokat ad, a sérült Suarez helyett Griezmann-nak és Fatinak. Amikor Messi a pályán volt, 59 gólt szerzett a Barcelona. Ebből 35-ben játszott főszerepet (gól vagy gólpassz).

A legutóbbi gólpassza Griezmann-nak a Getafe ellen:

A Ronaldóval való örök összehasonlítást kedvelőknek, bár nagyon más pozícióban játszanak: a portugál a Juventusban éppen egy tizes bajnoki szériában van, mindegyiken szerzett legalább egy gólt. Ezen a 10 meccsen 15 gólnál jár, egy gólpassza van. Messi az előző tíz bajnokiján csak 5 gólt szerzett, 7 gólpasszt adott.

Kicsit nagyobb kitekintéssel azért nincs ekkora különbség, Ronaldo két meccsel többet játszott, öttel több gólt szerzett. Messi viszont jóval többször hozta helyzetbe a társait.

Messi három gólpassza egy meccsen:

Vagy a Fatinak adott kettő:

• Ebben a szezonban Ronaldo 29 meccsen 24 gólt szerzett, ennek egyharmadát 11-esből (szabadrúgásból egyet sem).
  • Messi 27 meccsen 19 gólt szerzett (kettőt 11-esből, 4-et szabadrúgásból).
  • Ronaldo 3 gólpasszt adott, Messi 16-ot.
  • A BL-ben Ronaldo a csoportmeccseken végig a pályán volt, 2 gólja és egy asszisztja van. Messi 150 perccel kevesebbet játszott, 2 gól, három assziszt.
  • Amikor Messi a pályán volt, a Barcelona góljainak 59 százalékában játszott szerepet. Ronaldo ugyanilyen mutatója a Juventusban 50 százalék.
  • Messi ebben az idényben tétmeccsen 120 percenként lő gólt, Ronaldo 107 percenként
  • Messi 142 és fél percenként ad egy gólpasszt, Ronaldo 855 percenként.

És bár tényleg hosszú a góltalansági széria, Messi azért meccs közben ilyeneket csinál:

Miközben a Barcát Messi mellett Ter Stegen tartja életben:

A Bajnokok Ligája a jövő héten indul, az határozza majd meg Messi és Ronaldo idényét is, egyelőre a BL-ben szerzett 2-2 góljuk nem sok.

Messinek a cikk elején említett 2013-as bajnoki négyes góltalansági szériája akkor úgy kezdődött, hogy az Osasuna ellen csak csereként állt be a 68. percben, majd jött három 90 perc gól nélkül a bajnokságban (de a BL-ben a Milan rúgott két meccsen kettőt), aztán a következő bajnokin a Betis ellen elszakadt az izma, a 21. percben lecserélték. A sérülése miatt öt bajnokit is kihagyott, amikor visszatért, további három meccsen nem szerzett gólt. Aztán beindult és a hátralévő 17 bajnokin 20 gólt szerzett. Abban az évben a bajnokságban 31 meccsen 28 gólt szerzett, 11 gólpasszt adott. A teljes idénye így nézett ki: 46 meccs, 41 gól, 14 gólpassz.